Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 506 457 409Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Szczególnie kraje Unii Europejskiej dążą do redukcji zużycia paliw kopalnianych. Wynika to z rosnącej troski o stan środowiska naturalnego i problem ocieplania się klimatu. W perspektywie finansowej 2021-2027 budżet Unii ma wynieść ponad 1,2 bln euro, przy czym wydatki na osiągnięcie celów klimatycznych mają stanowić 25% tej kwoty. Chodzi tu przede wszystkim o inwestycje w energetykę niskoemisyjną. Szczególną popularnością cieszą się technologie fotowoltaiczne.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) co roku publikuje raport dotyczący rynku fotowoltaiki w Polsce. Instytut przygotowuje go we współpracy z licznymi rządowymi i pozarządowymi organizacjami. Zawiera on informacje dotyczące aktualnego stanu i trendów w sektorze OZE. W tegorocznym raporcie Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019 możemy przeczytać, że łączna moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w maju 2019 r. osiągnęła poziom 700 MW. Oznacza to wzrost o 200 MW w porównaniu z wynikiem odnotowanym pod koniec zeszłego roku. Właśnie w roku 2018 Polska zaczęła pozytywnie wyróżniać się na tle pozostałych państw unijnych. Zajęliśmy 9 miejsce pod względem nowych mocy fotowoltaicznych, a autorzy raportu przewidują, że w tym roku możemy znaleźć aż na 4 miejscu. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Francja oraz europejskich lider tym sektorze – Hiszpania.
Warto zauważyć, że największy udział w źródłach PV (czyli fotowoltaicznych) w Polsce mają mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Zgodnie z omawianym tu raportem w 75% przypadków instalacje te montowali właściciele domów jednorodzinnych. Rosnące zainteresowanie Polaków tego typu źródłami odnawialnej energii wynika przede wszystkim z rosnących cen prądu. Oprócz tego duże znaczenie mają także rządowe programy dotacyjne takie jak na przykład „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Podkreślmy, że rząd zapowiada dalsze zmiany podatkowe, które mają być korzystne dla podmiotów inwestujących w instalacje fotowoltaiczne.
Autorzy raportu jasno wskazują, że potencjał Polski w zakresie fotowoltaiki pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Przewiduje się jednak, że w najbliższych latach będziemy obserwować dynamiczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką – wg prognoz będzie ona najchętniej wybieraną technologią OZE zaraz za energetyką wiatrową. Na wzrost znaczenia źródeł PV wskazują też dwa dokumenty opublikowane przez Ministerstwo Energii: projekt Polityka Energetyczna Polski do 2040 (PEP 2040) oraz projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu do 2030 r. (KPEiK 2030. W założeniach projektu PEP, panele fotowoltaiczne oraz inne instalacje fotowoltaiki mają w sumie dostarczać co najmniej 25% całkowitych mocy wytwórczych polskiej energetyki.
Jak widzimy, prognozy IEO jasno wskazują, że sektor energii odnawialnej będzie się dynamicznie rozwijał. Najbliższe lata stanowią doskonałą okazję dla Polaków zainteresowanych zainwestowaniem w rozwiązania PV. Jest bardzo prawdopodobne, że Polska stanie się jednym z liderów branży fotowoltaicznej w Europie.
Tak! Dynamiczny rozwój technologii i konkurencja na rynku przyczyniły się do spadku ceny modułów fotowoltaicznych, przy jednoczesnej poprawie wydajności. Twoje rachunki za […]
Jednym z kosztów stałych prowadzenia każdego przedsiębiorstwa są opłaty za prąd. W przeciwieństwie do klientów indywidualnych, już w 2019 roku firmy musiały […]
Mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskują coraz więcej zwolenników. Przyczynia się do tego nie tylko wzrost świadomości ekologicznej, ale też liczne dotacje ze strony samorządów, […]