Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Jak szybko zwróci się zakup instalacji fotowoltaicznej?

Opublikowano: 11 października 2019 w kategorii Fotowoltaika

Dla każdego gospodarstwa domowego rachunki za prąd są znaczącym obciążeniem. Jedną z możliwości zaoszczędzenia może być montaż instalacji fotowoltaicznej, która przy odpowiednim doborze mocy może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednak czy oszczędność na rachunkach zrównoważy koszt poniesiony na zakup instalacji fotowoltaicznej? Poniżej przedstawiamy kalkulację kosztów i okres zwrotu inwestycji.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Przed zakupem instalacji należy indywidualnie dobrać moc do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak do szacunkowego określenia, ile może nas kosztować zakup instalacji, można przyjąć, że na potrzeby gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby wystarczy instalacja o mocy 3500 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o takiej mocy to koszt około 20 tysięcy złotych. W przypadku niesprzyjających warunków np. zacienienie czy nieodpowiedni kąt nachylenia, może być konieczny montaż większej liczby paneli – i wtedy koszty będą wyższe.

Ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Właściwie od pierwszego dnia fotowoltaika przynosi korzyści w postaci darmowej energii. Koszt zakupu 1 kWh z sieci elektroenergetycznej to średnio 0,60 zł, co daje około 2000 zł rocznie, przy zużyciu na poziomie 3,5 kW. Zakładając, że stałe opłaty niepodlegające zwolnieniom wynoszą około 200 zł/rok, oszczędność na rachunkach wyniesie 1800 zł. Sytuacja ta będzie miała miejsce kiedy produkcja energii pokryje całkowite zapotrzebowanie budynku. Oczywiście instalacja nie generuje zawsze takich samych ilości energii. Nadwyżka powstała w okresach dużego nasłonecznienia jest magazynowana w sieci elektroenergetycznej  i  może zostać wykorzystana, kiedy panele nie wytwarzają wystarczających ilości prądu. Z każdej odprowadzonej do sieci 1 kWh, można bezpłatnie pobrać 0,8 kWh (w przypadku instalacji do 10 kW). Nadwyżkę można wykorzystać w okresie 12 miesięcy od dnia odczytu.

Jaki jest okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej?

Od  września 2019 roku można uzyskać dotację na montaż paneli fotowoltaicznych w ramach rządowego programu Mój prąd. Wysokość dofinansowania to 5000 zł dla instalacji o mocy od 2kW do 10kW.

Do wyliczenia okresu zwrotu dla przeciętnego gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby przyjęto:

  • koszt zakupu i montażu instalacji o mocy 3,5kW – 20 000 zł;
  • wysokość dotacji – 5 000 zł;
  • oszczędność na rachunkach – 1800 zł/rok.

Z powyższego wynika, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwróci się w okresie 8 lat. Oczywiście w zależności od indywidualnych warunków okres zwrotu inwestycji może wahać się od 6 do 10 lat. Po tym okresie możemy cieszyć się już darmową energią elektryczną.

Wczesniejsze wpisy
Wady i zalety paneli monokrystalicznych
28 maja 2020

Wady i zalety paneli monokrystalicznych

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala przy tym zadbać o środowisko naturalne. […]

Kiedy fotowoltaika się opłaca?
21 października 2019

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na znaczną oszczędność na rachunkach za prąd. Energia ze słońca, pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest dostarczana do […]

Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?
12 listopada 2019

Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?

Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Szczególnie kraje Unii Europejskiej dążą do redukcji zużycia paliw […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409