Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Wybór falownika – jaki rodzaj inwertera do instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Opublikowano: 8 maja 2020 w kategorii Falowniki

Panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały (DC). Urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych są jednak zasilane prądem zmiennym (AC). Stąd też niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik (inwerter, przemiennik częstotliwości). Jakie są rodzaje inwerterów, które wykorzystuje fotowoltaika?

Fotowoltaika – na czym polega rola inwertera?

Podstawową rolą falownika jest przekształcanie DC w AC o parametrach znanych z domowych gniazdek elektrycznych (230/400V 50 Hz). Oczywiście, nie jest to jego jedyna funkcja. Bardzo istotny jest również wbudowany w każdy falownik moduł MPPT (układ śledzenia punktu mocy maksymalnej modułu – punktu przecięcia napięcia maksymalnego Vmpp oraz maksymalnego prądu Impp w danej chwili i warunkach). Jego zadaniem jest optymalizacja pracy paneli, która polega na stałym dopasowywaniu przez moduł punktu mocy maksymalnej każdego ogniwa względem ogniwa o najwyższej wartości tego parametru. Moduły MPPT sprawdzają się szczególnie w warunkach klimatycznych, w których przeważają dni o zmniejszonej ilości promieni słonecznych docierających do ziemi (na przykład w Polsce).

Montaż fotowoltaiki – jaki falownik wybrać?

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów falowników. Spośród nich można wymienić inwertery jednofazowe (zasilane z jednej fazy i generujące trzy fazy) lub trójfazowe (zasilane są przez trzy fazy i generują trzy fazy). Te drugie są preferowane w przypadku instalacji generujących większą moc (nawet do 400 kW). Na rynku dostępne są również falowniki beztransformatorowe oraz transformatorowe – różni je optymalny zakres warunków pracy. Inwertery transformatorowe pracują najlepiej, gdy są obciążone w 20-60% (spadek obciążenia do 15-20% powoduje znaczne obniżenie efektywności pracy). W przypadku falowników beztransfomatorowych zakres pracy to 25-100% (spadek efektywności przy obciążeniu poniżej 20%). Większość dostępnych na rynku falowników jest beztransformatorowa.

Montaż fotowoltaiki w swoim domu wymaga również wyboru pomiędzy falownikiem wyspowym, a sieciowym. Cechą tego pierwszego jest brak możliwości synchronizacji z siecią elektryczną zewnętrzną. Uniemożliwia to przekazywanie do sieci ewentualnych nadwyżek energii.

Szczególnym rodzajem falowników są mikrofalowniki – ich zadaniem jest współpraca wyłącznie z jednym lub kilkoma modułami.

Słowem zakończenia, instalacje fotowoltaiczne są jedną z najbardziej rozpowszechnionych form ekologicznego pozyskiwania energii elektrycznej. Trudno wyobrazić sobie jednak ich pracę bez zastosowania odpowiednich falowników.

Wczesniejsze wpisy
Fotowoltaika
24 września 2019

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, cieszącym się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób prywatnych, ale również firm, które widzą w niej idealną alternatywę dla […]

Zmiany w programie „Czyste powietrze”
24 marca 2020

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” w najbliższym czasie ma ulec pewnym modyfikacjom. Ministerstwo Klimatu podejmuje pracę nad znaczącym uproszczeniem procedury wiążącej się zarówno ze […]

Jak szybko zwróci się zakup instalacji fotowoltaicznej?
11 października 2019

Jak szybko zwróci się zakup instalacji fotowoltaicznej?

Dla każdego gospodarstwa domowego rachunki za prąd są znaczącym obciążeniem. Jedną z możliwości zaoszczędzenia może być montaż instalacji fotowoltaicznej, która przy odpowiednim […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409