Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Dotacja na fotowoltaikę w Warszawie

Stolica jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast, a jednocześnie jednym z najdroższych pod względem kosztów życia. By zwiększyć zasobność budżetu domowego, można zamienić sposób pozyskiwania energii elektrycznej, decydując się na fotowoltaikę. Jest to tym lepsza i bliższa perspektywa, że praktycznie każdy może skorzystać z obowiązujących dotacji na ten rodzaj odnawialnego źródła energii.

 

Dla kogo są dotacje na fotowoltaikę w Warszawie?

O dotacje na fotowoltaikę w Warszawie mogą się ubiegać zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i biznesmeni czy rolnicy. Warunkiem uzyskania takiego wsparcia finansowego jest przedłożenie odpowiednich dokumentów do określonej organizacji, która jest odpowiedzialna za realizację konkretnego projektu. Ponadto każdy zainteresowany dotacją powinien wyliczyć, jakiego rodzaju zapotrzebowanie na energię będzie właściwe dla jego sytuacji prywatnej lub zawodowej.

Należy też pamiętać o tym, że czas na składanie wniosków dotyczących konkretnego programu wsparcia finansowego jest zwykle ograniczony. Niektóre projekty wspierające osoby zainteresowane fotowoltaiką trwają przez cały rok, a w innych przypadkach trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku, ponieważ termin kończy się nieraz nawet w pierwszym kwartale. Rząd może bowiem przeznaczyć określony budżet na dany rok na proekologiczne działania dotyczące termomodernizacji budynków.

Innym kryterium, według którego można wyszczególnić osoby, do których dotacje są skierowane, jest maksymalna kwota, jaką dana organizacja przyznaje. Nie każdy więc otrzyma tyle samo, korzystając z określonej dotacji, niemniej górna granica jest identyczna dla wszystkich.

 

Dotacje – fotowoltaika – Warszawa. Jakie są rodzaje dofinansowań?

Dotacja na fotowoltaikę w Warszawie to na przykład program „Mój Prąd”, skierowany do osób prywatnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Jeśli masz swój dom, niezależnie od tego, czy jest wolnostojący, w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, warto rozważyć taką opcję. Z tytułu tego dofinansowania otrzymasz maksymalnie pięć tysięcy, które przeznaczysz na instalację kupionych paneli solarnych. W ramach programu „Czyste Powietrze” uzyskasz także pięć tysięcy złotych albo połowę od kwoty, jaką przeznaczysz na instalację paneli słonecznych.

Natomiast projekt „Agroenergia” będzie dla Ciebie atrakcyjny, gdy prowadzisz działalność rolniczą. W ramach dofinansowania „Agroenergia” możesz ubiegać się o dotację w wysokości nawet do dziewięćdziesięciu procent poniesionych kosztów na to odnawialne źródło energii.

Ulga termomodernizacyjna – możesz z niej skorzystać, m.in. wtedy, gdy żaden z tych programów rządowych nie jest dla Ciebie atrakcyjny lub przystępny. W ramach tej ulgi nie otrzymujesz żadnego dofinansowania. Możesz natomiast dzięki niej odliczyć od podatku koszty, jakie poniosłeś, by wyposażyć swój budynek w panele słoneczne.

Skorzystasz z ulgi, gdy wypełnisz deklarację podatkową za miniony rok. Gdybyś otrzymał dofinansowanie, a mimo to chciał skorzystać z ulgi i odliczyć wydatek od swojego budżetu, odejmij wtedy od kwoty przeznaczonej na fotowoltaikę wysokość otrzymanej dotacji.

Potrzebujesz pomocy przy składaniu wniosku? Zgłoś się do nas!

Oblicz koszt instalacji
Oblicz koszt instalacji

Sprawdź koszt instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu!

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409