Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 506 457 409Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala przy tym zadbać o środowisko naturalne.
Panele słoneczne składają się z ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Różnią się między sobą sposobem wytwarzania płytek krzemowych. W związku z tym można podzielić je na polikrystaliczne i – nowocześniejsze – monokrystaliczne. Możemy je rozpoznać po ciemnym kolorze paneli i zaokrąglonym kształcie wafli krzemowych. Panele monokrystaliczne wytwarzane są z dużego monokryształu krzemu i odznaczają się największą sprawnością spośród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych.
Podstawową zaletą paneli monokrystalicznych jest ich wydajność. Produkowane są z najlepszej klasy krzemu, dlatego też proces przyciągania elektronów jest efektywniejszy. Odznaczają się większą odpornością na wysokie temperatury i lepiej się sprawdzają przy nawet niewielkim nasłonecznieniu. Producenci przeważnie oferują na nie nawet 25-letnią gwarancję.
Zasadniczą wadą paneli monokrystalicznych jest ich wysoka cena. Ogniwa polikrystaliczne są tańsze, ponieważ proces ich wytwarzania jest łatwiejszy.
Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne mają swoje wady i zalety. Decydując się na ich zakup, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz kosztów, znaczenie ma wydajność energetyczna, powierzchnia niezbędna do instalacji, a także narażenie na zacienienie i zabrudzenia modułów. Jednym ze sposobów finansowania całej inwestycji jest kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków oferuje obecnie korzystne pożyczki z niskim RRSO (tzw. ekokredyty) przeznaczone właśnie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.
Niezależnie od rodzaju paneli, najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość modułów. Wysokie koszty inwestycji nie powinny odstraszać, ponieważ dostępne są rożne formy pomocy – od dotacji rządowych po kredyt na fotowoltaikę – a sam koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko.
Program Czyste Powietrze – na czym polega i do kogo jest skierowany? Program Czyste Powietrze jest ogólnopolską inicjatywną walki ze smogiem, za […]
Tak! Dynamiczny rozwój technologii i konkurencja na rynku przyczyniły się do spadku ceny modułów fotowoltaicznych, przy jednoczesnej poprawie wydajności. Twoje rachunki za […]
Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Odpowiada on za zmianę prądu stałego, pozyskiwanego przez ogniwa PV, na prąd zmienny, czyli […]