Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Opublikowano: 21 października 2019 w kategorii Fotowoltaika

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na znaczną oszczędność na rachunkach za prąd. Energia ze słońca, pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest dostarczana do domowej instalacji, ograniczając zakup prądu od dystrybutora. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie fotowoltaiki, warto dowiedzieć się, kiedy jej montaż będzie faktycznie opłacalny.

Odpowiednie warunki

Aby instalacja była rentowna, musimy spełniać odpowiednie warunki, pozwalające na optymalną pracę instalacji.  Kluczową rolę odgrywa orientacja połaci dachu względem kierunków świata oraz kąt nachylenia. Optymalny kąt nachylenia paneli dla polskich warunków to 30° – 45°. Im większe odchylenie połaci dachu od południa i większy kąt nachylenia, tym uzyski energii będą niższe, a stopa zwrotu automatycznie się wydłuży. Dla instalacji najczęściej montowanych na domach jednorodzinnych potrzebujemy przynajmniej 35 m2 powierzchni dachu o dobrej ekspozycji.

Rachunki za prąd

Montaż paneli fotowoltaicznych będzie opłacalny, kiedy nasze rachunki za prąd są stosunkowo wysokie, a ceny energii dodatkowo nieprzerwanie rosną. Wykorzystując pozyskaną instalacji fotowoltaicznej ekologiczną energię, znacząco ograniczymy pobór prądu z zakładu energetycznego, a tym samym obniżymy nasze rachunki za prąd. Fotowoltaika będzie szczególnie przydatna w budynkach korzystających z pompy ciepła, klimatyzacji czy ogrzewania elektrycznego..

Sieć magazynem nadwyżek

Instalacja skrojona na miarę  potrzeb użytkownika pokryje bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną, a dodatkowo w okresie dużego nasłonecznienia wyprodukuję energię przekraczającą to zapotrzebowanie. Nadwyżki energii zostaną automatycznie przekazane do sieci elektroenergetycznej, która stanowi nasz magazyn energii. Energię pomniejszoną o 20% będziemy mogli odebrać w mniej słonecznym, jesienno-zimowym sezonie. Umożliwi to obniżenie naszych rachunków za prąd niemal do zera.

Fotowoltaika jest niezwykle ekologiczną i wygodną metodą pozyskiwania prądu. Korzystając z odnawialnego źródła energii, możemy znacząco obniżyć nasze rachunki, uniezależniając się od sieciowego dystrybutora.

Wczesniejsze wpisy
Z czego zrobione są ogniwa fotowoltaiczne?
6 marca 2020

Z czego zrobione są ogniwa fotowoltaiczne?

Fotowoltaika w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszym sposobem wytwarzania w ekonomiczny i ekologiczny sposób energii elektrycznej. Prąd pozyskujemy bowiem z energii […]

Zmiany w programie „Czyste powietrze”
24 marca 2020

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” w najbliższym czasie ma ulec pewnym modyfikacjom. Ministerstwo Klimatu podejmuje pracę nad znaczącym uproszczeniem procedury wiążącej się zarówno ze […]

Falownik w instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest tak ważny?
4 lutego 2020

Falownik w instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest tak ważny?

Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Odpowiada on za zmianę prądu stałego, pozyskiwanego przez ogniwa PV, na prąd zmienny, czyli […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409