Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Fotowoltaika w zimie – produkuje prąd czy nie?

Opublikowano: 19 grudnia 2019 w kategorii Fotowoltaika

Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, przyszli prosumenci mają wątpliwości, czy mikroinstalacja będzie wpływać na obniżenie rachunków także zimą. Niepotrzebnie, instalacja pracuje przez cały rok z wydajnością uzależnioną od poziomu nasłonecznienia. Jak warunki zimowe wpływają na wydajność paneli PV?

Nasłonecznienie zimą a wydajność fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne produkują energię tylko w dzień, kiedy dociera do nich promieniowanie słoneczne. Zima to czas krótkich i często pochmurnych dni. Panele fotowoltaiczne nadal produkują prąd, choć oczywiście z mniejszą wydajnością. Najmniej prądu z instalacji uzyskamy w grudniu i styczniu. Przyjmuje się, że wydajność w tym okresie jest pięcio-, sześciokrotnie mniejsza niż w okresie letnim. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w miesiącach wiosennych i letnich instalacja produkuje więcej energii niż gospodarstwo domowe może wykorzystać. Prosumenci oddają w tych miesiącach nadwyżkę do sieci energetycznej. W związku z tym mogą liczyć na obniżkę przy rozliczaniu się z dostawcą energii. Wysokość opustu uzależniona jest od mocy naszej instalacji PV, i tak:

  • jeśli jest mniejsza niż 10 kW – wynosi 80%,
  • jeśli mieści się w przedziale 10-40 kW – wynosi 70%.

Pobierając energię z sieci, możemy więc za darmo odebrać odpowiednio 80 lub 70% wysokości nadwyżki. Na przykład: jeśli w ciągu roku oddaliśmy do sieci 1500 kWh energii, to odliczeniu podlega odpowiednio 1200 kWh lub 1050 kWh. Załóżmy, że w tym samym okresie pobraliśmy z sieci 1300 kWh. Korzystając z opustu, zapłacimy więc tylko za 100 lub 250 kWh (+ opłaty stałe i abonament). Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości możliwe będzie odebranie całej nadwyżki prądu przesłanej do sieci.

Niskie temperatury a sprawność paneli

Instalacje fotowoltaiczne mogą pracować nawet przy bardzo niskiej temperaturze powietrza. Paradoksalnie, sprawność paneli jest nawet wyższa przy niskich temperaturach. Upały powodują nagrzewanie się ogniw, w wyniku czego dochodzi do drgań, które zaburzają przepływ elektronów i zaburzają proces przetwarzania fotonów na prąd. Maksymalną wydajność ogniwa fotowoltaiczne osiągają przy dużym nasłonecznieniu w mroźny dzień.

Śnieg zalegający na dachu a wydajność paneli PV

Zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg obniża ich sprawność. Przy montażu instalacji pod odpowiednim kątem śnieg powinien samoistnie zsuwać się z paneli. Może się zdarzyć, że po intensywnych opadach panele zostaną przykryte śniegiem. Jeżeli fragmenty instalacji będą odsłonięte, to w wyniku ich nagrzewania i podnoszenia temperatury całych paneli śnieg powinien stopnieć. W przypadku, gdy śniegu jest tak dużo, że przykrywa całą powierzchnię instalacji, trzeba go usunąć mechanicznie.

Pamiętajmy o tym, że wydajność fotowoltaiki powinno się rozpatrywać w skali całego roku, a nie poszczególnych miesięcy. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego, uda nam się znaleźć korzystny balans pomiędzy możliwościami produkcyjnymi paneli, a kosztami energii pobieranej z sieci. W ten sposób przez wiele lat będziemy otrzymywać znacznie niższe rachunki za prąd.

Wczesniejsze wpisy
Fotowoltaika dla firm – czy to ma sens?
12 grudnia 2019

Fotowoltaika dla firm – czy to ma sens?

Jednym z kosztów stałych prowadzenia każdego przedsiębiorstwa są opłaty za prąd. W przeciwieństwie do klientów indywidualnych, już w 2019 roku firmy musiały […]

Wybór falownika – jaki rodzaj inwertera do instalacji fotowoltaicznej wybrać?
8 maja 2020

Wybór falownika – jaki rodzaj inwertera do instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały (DC). Urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych są jednak zasilane prądem zmiennym (AC). Stąd też niezbędnym elementem […]

Kiedy fotowoltaika się opłaca?
21 października 2019

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na znaczną oszczędność na rachunkach za prąd. Energia ze słońca, pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych, jest dostarczana do […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409