Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Fotowoltaika w zimie – produkuje prąd czy nie?

Opublikowano: 19 grudnia 2019 w kategorii Fotowoltaika

Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, przyszli prosumenci mają wątpliwości, czy mikroinstalacja będzie wpływać na obniżenie rachunków także zimą. Niepotrzebnie, instalacja pracuje przez cały rok z wydajnością uzależnioną od poziomu nasłonecznienia. Jak warunki zimowe wpływają na wydajność paneli PV?

Nasłonecznienie zimą a wydajność fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne produkują energię tylko w dzień, kiedy dociera do nich promieniowanie słoneczne. Zima to czas krótkich i często pochmurnych dni. Panele fotowoltaiczne nadal produkują prąd, choć oczywiście z mniejszą wydajnością. Najmniej prądu z instalacji uzyskamy w grudniu i styczniu. Przyjmuje się, że wydajność w tym okresie jest pięcio-, sześciokrotnie mniejsza niż w okresie letnim. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w miesiącach wiosennych i letnich instalacja produkuje więcej energii niż gospodarstwo domowe może wykorzystać. Prosumenci oddają w tych miesiącach nadwyżkę do sieci energetycznej. W związku z tym mogą liczyć na obniżkę przy rozliczaniu się z dostawcą energii. Wysokość opustu uzależniona jest od mocy naszej instalacji PV, i tak:

  • jeśli jest mniejsza niż 10 kW – wynosi 80%,
  • jeśli mieści się w przedziale 10-40 kW – wynosi 70%.

Pobierając energię z sieci, możemy więc za darmo odebrać odpowiednio 80 lub 70% wysokości nadwyżki. Na przykład: jeśli w ciągu roku oddaliśmy do sieci 1500 kWh energii, to odliczeniu podlega odpowiednio 1200 kWh lub 1050 kWh. Załóżmy, że w tym samym okresie pobraliśmy z sieci 1300 kWh. Korzystając z opustu, zapłacimy więc tylko za 100 lub 250 kWh (+ opłaty stałe i abonament). Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości możliwe będzie odebranie całej nadwyżki prądu przesłanej do sieci.

Niskie temperatury a sprawność paneli

Instalacje fotowoltaiczne mogą pracować nawet przy bardzo niskiej temperaturze powietrza. Paradoksalnie, sprawność paneli jest nawet wyższa przy niskich temperaturach. Upały powodują nagrzewanie się ogniw, w wyniku czego dochodzi do drgań, które zaburzają przepływ elektronów i zaburzają proces przetwarzania fotonów na prąd. Maksymalną wydajność ogniwa fotowoltaiczne osiągają przy dużym nasłonecznieniu w mroźny dzień.

Śnieg zalegający na dachu a wydajność paneli PV

Zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg obniża ich sprawność. Przy montażu instalacji pod odpowiednim kątem śnieg powinien samoistnie zsuwać się z paneli. Może się zdarzyć, że po intensywnych opadach panele zostaną przykryte śniegiem. Jeżeli fragmenty instalacji będą odsłonięte, to w wyniku ich nagrzewania i podnoszenia temperatury całych paneli śnieg powinien stopnieć. W przypadku, gdy śniegu jest tak dużo, że przykrywa całą powierzchnię instalacji, trzeba go usunąć mechanicznie.

Pamiętajmy o tym, że wydajność fotowoltaiki powinno się rozpatrywać w skali całego roku, a nie poszczególnych miesięcy. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego, uda nam się znaleźć korzystny balans pomiędzy możliwościami produkcyjnymi paneli, a kosztami energii pobieranej z sieci. W ten sposób przez wiele lat będziemy otrzymywać znacznie niższe rachunki za prąd.

Wczesniejsze wpisy
Falownik w instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest tak ważny?
4 lutego 2020

Falownik w instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest tak ważny?

Jednym z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Odpowiada on za zmianę prądu stałego, pozyskiwanego przez ogniwa PV, na prąd zmienny, czyli […]

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety
29 czerwca 2020

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej spotykane rozwiązanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej czy domach jednorodzinnych. Rosnące […]

Zmiany w programie „Czyste powietrze”
24 marca 2020

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” w najbliższym czasie ma ulec pewnym modyfikacjom. Ministerstwo Klimatu podejmuje pracę nad znaczącym uproszczeniem procedury wiążącej się zarówno ze […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409