Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 506 457 409Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, przyszli prosumenci mają wątpliwości, czy mikroinstalacja będzie wpływać na obniżenie rachunków także zimą. Niepotrzebnie, instalacja pracuje przez cały rok z wydajnością uzależnioną od poziomu nasłonecznienia. Jak warunki zimowe wpływają na wydajność paneli PV?
Panele fotowoltaiczne produkują energię tylko w dzień, kiedy dociera do nich promieniowanie słoneczne. Zima to czas krótkich i często pochmurnych dni. Panele fotowoltaiczne nadal produkują prąd, choć oczywiście z mniejszą wydajnością. Najmniej prądu z instalacji uzyskamy w grudniu i styczniu. Przyjmuje się, że wydajność w tym okresie jest pięcio-, sześciokrotnie mniejsza niż w okresie letnim. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w miesiącach wiosennych i letnich instalacja produkuje więcej energii niż gospodarstwo domowe może wykorzystać. Prosumenci oddają w tych miesiącach nadwyżkę do sieci energetycznej. W związku z tym mogą liczyć na obniżkę przy rozliczaniu się z dostawcą energii. Wysokość opustu uzależniona jest od mocy naszej instalacji PV, i tak:
Pobierając energię z sieci, możemy więc za darmo odebrać odpowiednio 80 lub 70% wysokości nadwyżki. Na przykład: jeśli w ciągu roku oddaliśmy do sieci 1500 kWh energii, to odliczeniu podlega odpowiednio 1200 kWh lub 1050 kWh. Załóżmy, że w tym samym okresie pobraliśmy z sieci 1300 kWh. Korzystając z opustu, zapłacimy więc tylko za 100 lub 250 kWh (+ opłaty stałe i abonament). Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości możliwe będzie odebranie całej nadwyżki prądu przesłanej do sieci.
Instalacje fotowoltaiczne mogą pracować nawet przy bardzo niskiej temperaturze powietrza. Paradoksalnie, sprawność paneli jest nawet wyższa przy niskich temperaturach. Upały powodują nagrzewanie się ogniw, w wyniku czego dochodzi do drgań, które zaburzają przepływ elektronów i zaburzają proces przetwarzania fotonów na prąd. Maksymalną wydajność ogniwa fotowoltaiczne osiągają przy dużym nasłonecznieniu w mroźny dzień.
Zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg obniża ich sprawność. Przy montażu instalacji pod odpowiednim kątem śnieg powinien samoistnie zsuwać się z paneli. Może się zdarzyć, że po intensywnych opadach panele zostaną przykryte śniegiem. Jeżeli fragmenty instalacji będą odsłonięte, to w wyniku ich nagrzewania i podnoszenia temperatury całych paneli śnieg powinien stopnieć. W przypadku, gdy śniegu jest tak dużo, że przykrywa całą powierzchnię instalacji, trzeba go usunąć mechanicznie.
Pamiętajmy o tym, że wydajność fotowoltaiki powinno się rozpatrywać w skali całego roku, a nie poszczególnych miesięcy. Jeśli odpowiednio dobierzemy moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego, uda nam się znaleźć korzystny balans pomiędzy możliwościami produkcyjnymi paneli, a kosztami energii pobieranej z sieci. W ten sposób przez wiele lat będziemy otrzymywać znacznie niższe rachunki za prąd.
Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala przy tym zadbać o środowisko naturalne. […]
Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, przyszli prosumenci mają wątpliwości, czy mikroinstalacja będzie wpływać na obniżenie rachunków także zimą. Niepotrzebnie, instalacja pracuje przez cały […]
Tak! Dynamiczny rozwój technologii i konkurencja na rynku przyczyniły się do spadku ceny modułów fotowoltaicznych, przy jednoczesnej poprawie wydajności. Twoje rachunki za […]