Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – czy to może się opłacać?

Opublikowano: 16 czerwca 2020 w kategorii Fotowoltaika

Gospodarstwa rolne cechuje duże zapotrzebowanie na prąd, szczególnie jeżeli prowadzona jest także hodowla zwierząt. Dlatego rolnicy z coraz większym zainteresowaniem patrzą na alternatywne źródła energii. Fotowoltaika jest w tej chwili najpopularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Dlaczego instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna także dla gospodarstw rolnych?

Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym a oszczędności

Na wysokie zużycie prądu w gospodarstwach rolnych składa się m.in. oświetlenie budynków i praca maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić te potrzeby i obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Montaż fotowoltaiki dla rolnika oznacza częściowe uniezależnienie się od dostawcy prądu i zmian wysokości cen, które w ostatnim czasie mają tendencję wzrostową.

Fotowoltaika – ulgi dla rolników

Montaż fotowoltaiki można odliczyć od podatku rolnego w postaci ulgi w wysokości 25% wartości inwestycji. Jeżeli należny podatek w danym roku jest za niski, żeby wykorzystać przysługującą ulgę, można ją odliczyć także w kolejnych latach. Maksymalny czas na wykorzystanie ulgi w podatku rolnym do 15 lat. Jednocześnie, jeżeli rolnik jest płatnikiem VAT może odliczyć cały należny podatek za zakup i montaż instalacji. W takiej sytuacji koszt inwestycji będzie dodatkowo niższy o podatek VAT tj. o 23%.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – możliwości finansowania

Ze względu na większe zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa rolne wymagają większej mocy paneli fotowoltaicznych. W związku z tym koszt inwestycji będzie wyższy niż dla instalacji pracującej wyłączenie na potrzeby gospodarstwa domowego. Sfinansowanie inwestycji może umożliwić kredyt na fotowoltaikę w formie leasingu. Skorzystanie z tej formy finansowania nie wymaga wyłożenia własnych środków na realizację inwestycji, a jedynie uiszczania raty leasingowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt raty będzie częściowo pokrywany z oszczędności na bieżących rachunkach za prąd.

Fotowoltaika będzie dobrą inwestycją dla każdego gospodarstwa rolnego. Korzystając z ulg podatkowych czy odliczeń VAT, można znacznie obniżyć koszt montażu instalacji fotowoltaicznej. Po okresie zwrotu, którego długość uzależniona będzie od poniesionych środków własnych, gospodarstwo będzie dysponować własnym źródłem prądu, co znacznie obniży koszty jego funkcjonowania.

 

Wczesniejsze wpisy
Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?
12 listopada 2019

Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?

Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Szczególnie kraje Unii Europejskiej dążą do redukcji zużycia paliw […]

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety
29 czerwca 2020

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej spotykane rozwiązanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej czy domach jednorodzinnych. Rosnące […]

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie
12 kwietnia 2020

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Kilka lat temu odnawialne źródła energii w Polsce stały się popularne. Obecnie duży nacisk kładzie się m.in. na promowanie instalacji fotowoltaicznych. Sprzyjają […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409