Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Proces przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Opublikowano: 29 listopada 2019

Krok po kroku…

Kiedy już jesteśmy właścicielami instalacji fotowoltaicznej,  wykonanej przez  uprawnionego do tego instalatora, który zagwarantował  jej prawidłowe i bezpieczne działanie, możemy rozpocząć procedurę przyłączenia do sieci. Odbywa się ona w kilki prostych krokach.

Krok 1. Przygotowanie  i złożenie zgłoszenia.

W zależności od wymogów Zakładu Energetycznego, dokumenty zgłoszeniowe mogą się różnić. Zwykle jednak jesteśmy proszeni o uzupełnienie:

– danych osobowych właściciela mikroinstalacji,
– specyfikacji technicznej instalacji,
– szacowanej ilości energii, jaka zostanie wyprodukowana lub wprowadzona do sieci.

Niezbędne jest również oświadczenie instalatora mikroinstalacji, który potwierdzi, że instalacja wykonana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, spełnia  normy, i wymagania techniczne.

Nasi pracownicy przygotują wszystkie niezbędne dokumenty do zgłoszenia. Dodatkowo, jeśli tylko istnieje taka możliwość, za zgodą Klienta  składają dokumenty  do właściwego Zakładu Energetycznego, w celu dalszego procedowania. W przypadku niekompletności dokumentów Zakład Energetyczny informuje o konieczności ich uzupełnienia.

Krok 2.  Wymiana licznika

Procedura zgłoszeniowa  zwykle trwa ok 30 dni. Po pozytywnej weryfikacji dokumentów Zakład Energetyczny zobowiązany prawem nieodpłatnie wymienia licznik na dwukierunkowy. Licznik ten umożliwia zliczenie zużytej energii, ale również wyprodukowanej w nadmiarze w instalacji fotowoltaicznej, którą przesyłamy do sieci na magazynowanie. O systemie rozliczeń na zasadzie opustów można przeczytać TUTAJ.

 Krok 3. Otrzymanie certyfikatu przystosowania sieci  do przyłączenia mikroinstlacji

W tym etapie operator OSD potwierdza, że instalacja jest wykonana i przystosowana prawidłowo, co oznacza, że można ją przyłączyć do sieci elektroenergetycznej.

 Krok 4. Aneks do umowy kompleksowej

Właściciel mikroinstalacji zawiera  z Zakładem Energetycznym umowę o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii  elektrycznej wprowadzonej do sieci  dystrybucyjnej z mikroinstalacji.

Po zrealizowaniu wszystkich  kroków możemy korzystać z czystej, ekologicznej energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej. Korzyści płynące z posiadania własnej elektrowni słonecznej znajdziesz w tekście „Fotowoltaika – poznaj korzyści

Wczesniejsze wpisy
Proces przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Proces przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Krok po kroku… Kiedy już jesteśmy właścicielami instalacji fotowoltaicznej,  wykonanej przez  uprawnionego do tego instalatora, który zagwarantował  jej prawidłowe i bezpieczne działanie, […]

Ulga termomodernizacyjna, rozliczenie – jak i gdzie uwzględnić w zeznaniu podatkowym?
23 marca 2021

Ulga termomodernizacyjna, rozliczenie – jak i gdzie uwzględnić w zeznaniu podatkowym?

Od 2019 roku właściciele domów jednorodzinnych, które poddane zostały termomodernizacji, mogą skorzystać z ulgi podatkowej odliczając poniesione wydatki na zakup materiałów, instalacji […]

Instalacja typu on-grid i off-grid
29 listopada 2019

Instalacja typu on-grid i off-grid

Instalacja fotowoltaiczna sieciowa (on-grid) preferowana dla gospodarstw domowych. W tym typie instalacji sieć energetyczna jest traktowana jako magazyn nadwyżek energii wyprodukowanych w […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409