Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Wady i zalety paneli monokrystalicznych

Opublikowano: 28 maja 2020 w kategorii Fotowoltaika

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala przy tym zadbać o środowisko naturalne.

Panele słoneczne – rodzaje

Panele słoneczne składają się z ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Różnią się między sobą sposobem wytwarzania płytek krzemowych. W związku z tym można podzielić je na polikrystaliczne i – nowocześniejsze – monokrystaliczne. Możemy je rozpoznać po ciemnym kolorze paneli i zaokrąglonym kształcie wafli krzemowych. Panele monokrystaliczne wytwarzane są z dużego monokryształu krzemu i odznaczają się największą sprawnością spośród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Podstawową zaletą paneli monokrystalicznych jest ich wydajność. Produkowane są z najlepszej klasy krzemu, dlatego też proces przyciągania elektronów jest efektywniejszy. Odznaczają się większą odpornością na wysokie temperatury i lepiej się sprawdzają przy nawet niewielkim nasłonecznieniu. Producenci przeważnie oferują na nie nawet 25-letnią gwarancję.

Zasadniczą wadą paneli monokrystalicznych jest ich wysoka cena. Ogniwa polikrystaliczne są tańsze, ponieważ proces ich wytwarzania jest łatwiejszy.

Fotowoltaika – czy warto?

Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne mają swoje wady i zalety. Decydując się na ich zakup, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz kosztów, znaczenie ma wydajność energetyczna, powierzchnia niezbędna do instalacji, a także narażenie na zacienienie i zabrudzenia modułów. Jednym ze sposobów finansowania całej inwestycji jest kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków oferuje obecnie korzystne pożyczki z niskim RRSO (tzw. ekokredyty) przeznaczone właśnie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Niezależnie od rodzaju paneli, najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość modułów. Wysokie koszty inwestycji nie powinny odstraszać, ponieważ dostępne są rożne formy pomocy od dotacji rządowych po kredyt na fotowoltaikę – a sam koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko.

Wczesniejsze wpisy
Wybór falownika – jaki rodzaj inwertera do instalacji fotowoltaicznej wybrać?
8 maja 2020

Wybór falownika – jaki rodzaj inwertera do instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Panel fotowoltaiczny produkuje prąd stały (DC). Urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych są jednak zasilane prądem zmiennym (AC). Stąd też niezbędnym elementem […]

Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?
12 listopada 2019

Czy Polacy chętnie decydują się na instalacje fotowoltaiczne?

Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Szczególnie kraje Unii Europejskiej dążą do redukcji zużycia paliw […]

Zmiany w programie „Czyste powietrze”
24 marca 2020

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” w najbliższym czasie ma ulec pewnym modyfikacjom. Ministerstwo Klimatu podejmuje pracę nad znaczącym uproszczeniem procedury wiążącej się zarówno ze […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409