Masz pytania? Zadzwoń do nas!

+48 506 457 409
Wybudujemy Twoją elektrownię słoneczną

Wady i zalety paneli monokrystalicznych

Opublikowano: 28 maja 2020 w kategorii Fotowoltaika

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie. Pozwala przy tym zadbać o środowisko naturalne.

Panele słoneczne – rodzaje

Panele słoneczne składają się z ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Różnią się między sobą sposobem wytwarzania płytek krzemowych. W związku z tym można podzielić je na polikrystaliczne i – nowocześniejsze – monokrystaliczne. Możemy je rozpoznać po ciemnym kolorze paneli i zaokrąglonym kształcie wafli krzemowych. Panele monokrystaliczne wytwarzane są z dużego monokryształu krzemu i odznaczają się największą sprawnością spośród dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Podstawową zaletą paneli monokrystalicznych jest ich wydajność. Produkowane są z najlepszej klasy krzemu, dlatego też proces przyciągania elektronów jest efektywniejszy. Odznaczają się większą odpornością na wysokie temperatury i lepiej się sprawdzają przy nawet niewielkim nasłonecznieniu. Producenci przeważnie oferują na nie nawet 25-letnią gwarancję.

Zasadniczą wadą paneli monokrystalicznych jest ich wysoka cena. Ogniwa polikrystaliczne są tańsze, ponieważ proces ich wytwarzania jest łatwiejszy.

Fotowoltaika – czy warto?

Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne mają swoje wady i zalety. Decydując się na ich zakup, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz kosztów, znaczenie ma wydajność energetyczna, powierzchnia niezbędna do instalacji, a także narażenie na zacienienie i zabrudzenia modułów. Jednym ze sposobów finansowania całej inwestycji jest kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków oferuje obecnie korzystne pożyczki z niskim RRSO (tzw. ekokredyty) przeznaczone właśnie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Niezależnie od rodzaju paneli, najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość modułów. Wysokie koszty inwestycji nie powinny odstraszać, ponieważ dostępne są rożne formy pomocy od dotacji rządowych po kredyt na fotowoltaikę – a sam koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko.

Wczesniejsze wpisy
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety
29 czerwca 2020

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady i zalety

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej spotykane rozwiązanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej czy domach jednorodzinnych. Rosnące […]

Fotowoltaika dla firm – czy to ma sens?
12 grudnia 2019

Fotowoltaika dla firm – czy to ma sens?

Jednym z kosztów stałych prowadzenia każdego przedsiębiorstwa są opłaty za prąd. W przeciwieństwie do klientów indywidualnych, już w 2019 roku firmy musiały […]

Fotowoltaika w zimie – produkuje prąd czy nie?
19 grudnia 2019

Fotowoltaika w zimie – produkuje prąd czy nie?

Rozważając instalację paneli fotowoltaicznych, przyszli prosumenci mają wątpliwości, czy mikroinstalacja będzie wpływać na obniżenie rachunków także zimą. Niepotrzebnie, instalacja pracuje przez cały […]

Zaufali nam

Zadzwoń +48 506 457 409