Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 506 457 409Rządowy projekt „Mój prąd” to szansa na pozyskanie dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Wg szacunków pomysłodawców – Ministerstwa Energii i Ministerstwa Środowiska – rządowa pomoc przysłuży się do ekologicznego pozyskiwania prądu w około 200 tysiącach polskich domów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć szansę na uzyskanie dotacji?
Rządowy projekt nie zakłada udzielania wsparcia firmom ani innym podmiotom gospodarczym – ze wsparcia mogą skorzystać wyłącznie gospodarstwa domowe. Energia wyprodukowana dzięki instalacji fotowoltaicznej ma przysłużyć się przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb domowników, tak aby nie było konieczności kupowania prądu od elektrowni. Co ważne, o dopłatę mogą starać się tylko Ci prosumenci, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej już po ogłoszeniu programu, czyli po 23.07.2019. Trzeba też pamiętać o tym, że wnioski można składać dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to zakup, montaż instalacji oraz podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowanie licznika dwukierunkowego.
Program „Mój prąd” skierowany jest do osób, które zdecydowały się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Z programu nie mogą skorzystać osoby chcące rozbudować już istniejącą instalację lub otrzymały dofinansowanie w ramach innego programu. Dofinansowanie do fotowoltaiki można przeznaczyć zarówno na niezbędne urządzenia, okablowanie oraz robociznę. Pieniądze z programu mogą pokryć aż 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie przekroczą kwoty 5 000 zł.
Wnioski o wsparcie w ramach programu „Mój prąd” w pierwszej turze naborów można składać do 20 grudnia 2019 roku. Są one dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dwóch wersjach – z możliwością wypełnienia ręcznie lub elektronicznie. Termin kolejnego naboru rusza z początkiem 2020 roku. Warto pamiętać, że wnioski wypełniane ręcznie muszą zostać uzupełnione czarnym lub niebieskim długopisem drukowanymi literami. W innym przypadku mogą zostać odrzucone już na etapie weryfikacji. Przy wydawaniu decyzji kluczowy będzie przede wszystkim termin złożenie wniosku, jego kompletność oraz zgodność instalacji z założeniami programu. Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć:
Kompletny i poprawnie wypełniony wniosek jest oceniany według kryteriów dostępu i kryteriów jakościowych. Jeżeli wniosek wymaga uzupełniania lub jego ocena jest negatywna /pozytywna informacja przekazywana jest na adres e-mail wskazany we wniosku.
Jeśli Twój wniosek otrzymał pozytywną ocenę dotacja jest przekazywana na rachunek bankowy, który wskazałeś we wniosku o dofinansowanie.
Założenia szczegółowe Programu:
Mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskują coraz więcej zwolenników. Przyczynia się do tego nie tylko wzrost świadomości ekologicznej, ale też liczne dotacje ze strony samorządów, […]
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Szczególnie kraje Unii Europejskiej dążą do redukcji zużycia paliw […]
Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej spotykane rozwiązanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w obiektach użyteczności publicznej czy domach jednorodzinnych. Rosnące […]